Codzienność asystenta w dziale audytu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.8/10 (9 votes cast)

Jak wygląda praca asystenta w dziale audytu zewnętrznego?

W Polsce działa kilka największych firma audytorskich zatrudniających nie tylko biegłych rewidentów, ale także osoby, które dopiero są w trakcie zdawania egzaminów dla kandydatów na biegłych rewidentów. W zależności od posiadanego doświadczenia dostają oni wakaty na stanowiskach asystentów, koordynatorów bądź managerów. Obecnie na Polskim rynku wśród spółek audytorskich dominuje BIG4 – KPMG, PwC, EY oraz Deloitte.

Businessman sits at his computer with his hand over his face with the sad news about the day

Wracając jednak do meritum, w niniejszym artykule opiszę jak wygląda tradycyjny dzień pracy asystenta w dziale audytu.

Już na samym początku mam problem z wyjaśnieniem jak wygląda samo rozpoczęcie dnia pracy. Jest to zależne od tego czy jest to dzień delegacji czy też nie. I tu warto zaznaczyć specyficzną cechę audytu zewnętrznego – dynamiczność i konieczność częstego podróżowania po Polsce w celu wykonywania czynności rewizyjnych w siedzibie klienta. Załóżmy jednak, że jest to zwykły dzień w biurze. Zaraz po przyjściu, oczywiście przed godziną 8:00, jest czas na obowiązkową poranną kawę, ewentualnie szybkie śniadanie. Czasami jednak zdarzało mi się słyszeć już w drzwiach „nawet się nie rozbieraj, zaraz jedziemy„! W audycie plany oraz harmonogramy badań często ulegają dynamicznym zmianom. Powodem są zazwyczaj opóźnienia w terminowym przygotowywaniu sprawozdań finansowych przez Klientów, a także roszady koncepcyjne audytorów.

Całą resztę dnia pracy asystenci spędzają przed komputerami, tworząc zestawienia, analizy, sprawdzając poprawność dokumentów źródłowych, zastosowanych zasad rachunkowości, działania systemu kontroli wewnętrznej. Niezbędny jest także stały kontakt z pracownikami działu księgowości danego klienta.

Dzień pracy praktycznie nigdy nie zamyka się w 8 godzinach. Uśredniając jest to około 10 godzin dziennie. Niemniej jednak czas pracy rozkłada się niesymetrycznie w ciągu roku. Zdecydowanie więcej nadgodzin występuje w tak zwanym „sezonie audytorskim” trwającym od grudnia do maja. Wakacje zaliczają się do najbardziej spokojnych miesięcy, w których można „lekko” wypocząć. Dlatego też spółki audytorskie, głównie BIG4, prowadzą nabór pracowniczy dopiero około października, przed rozpoczęciem „sezonu”.

Czym dokładnie zajmuje się asystent?

Asystentom najczęściej zleca się wykonanie tak zwanych testów kontroli wewnętrznej (zazwyczaj dotyczącej procesu sprzedaży oraz zakupu). Krótko ujmują chodzi o to kto zamówił, na jakiej podstawie, czy jest na to papier, akcept, czy dane są zgodne. Rozpoznanie procesów kontroli wewnętrznej wpływa na zmniejszenie ryzyka w danym obszarze i ograniczenie procedur szczegółowych (wiarygodności). Ponadto mają one na celu zmniejszenie ryzyka defraudacji. Mimo iż testy te nie są skomplikowane, pochłaniają sporo czasu, szczególnie w przypadku problematyczności kompletowania odpowiednich dokumentów. Ponadto do zadań asystenta należą procedury BO, czyli wybrane procedury badania bilansu otwarcia – uzgadnianie sald zamknięcia i otwarcia, prawidłowości zatwierdzania oraz ogłaszania sprawozdań finansowych za rok poprzedni. Często uzgodnieniu BO podlegają także istotne pozycje sprawozdania, jak środki pieniężne, kapitały, środki trwałe. W następnej kolejności trzeba dokonać przeglądu uchwał, a także istotnych umów. Po wykonaniu wszystkich procedur wstępnych, asystentom zostają przydzielone do badania obszary (pozycje) bilansu oraz rachunku wyników – zazwyczaj są to środki pieniężne, kapitały, należności, zobowiązania, przychody oraz koszty. Niemniej jednak wszystko zależy od specyfiki danej spółki oraz problematyki obszaru. Audyt jest dla mnie niezmiernie dynamicznym oraz zaskakującym zawodem, w którym bardzo ciężko odnaleźć chociażby chwilę rutyny i nudy.

Co lubię, a co mnie denerwuje w pracy asystenta w dziale audytu?

Rozwój! Jest to miejsce pracy, w którym naprawdę można zdobyć ogromną wiedzę oraz doświadczenie. Ponadto nieustanny kontakt z różnymi osobami wymusza kształtowanie się zdolności komunikacyjnych, negocjacyjnych oraz pracy w zespole. Pracując od trzech lat w audycie, mogę śmiało powiedzieć, że nauczyłam się już znacznie więcej niż na samych studiach.

Audyt jest także wymarzonym zawodem dla osób lubiących ciągłe zmiany, przygodę, wyzwania, czasami dreszczyk emocji. Tak jak już wspomniałam wcześniej, w tym zawodzie nie można się nudzić.

Drugą stroną medalu pracy w audycie jest ciągły stres oraz wyścig z czasem. Praktycznie nie ma dnia, w którym nie trzeba się z czymś spieszyć. Taka sytuacja jest wynikiem licznych projektów,  terminów umownych oraz koniecznością publikacji zweryfikowanych sprawozdań finansowych na GPW. Kolejnym minusem są baaardzo częste wyjazdy służbowe, trwające zazwyczaj około tygodnia. Mam przez to ogromne problemy z planowanie „własnego życia”, z uczęszczaniem na kursy, uprawianiem sportu, nawet z wizytami u lekarza. Harmonogramy wyjazdów ulegają zmianom, asystenci są wymieniani jeden za drugiego. Tak naprawdę nie można być pewnym kiedy i gdzie się pojedzie. Ogromnym minusem jest także praca do późnych godzin nocnych, w sezonie praktycznie codziennie.

Wynagrodzenie asystentów jest bardzo różne, w zależności od „wielkości” pracodawcy. Najwyższe wynagrodzenia oferują firmy z BIG4, w pozostałych zarobki są nieadekwatne do poświęcenia i wykonywanej pracy. Z kolei wadą pracy w BIG4 jest tak zwany syndrom „zaszufladkowania” – czyli przypisania na bardzo długi okres czasu do jednego, konkretnego obszaru. W praktyce oznacza to tyle, że przez około rok czasu asystent bada np. tylko środki pieniężne. Kierując się wyłącznie „wygodą” oraz wydajnością pracy jest to dość dobre rozwiązanie. Narzekają na nie jedynie osoby pragnące rozwoju i zdobywania wiedzy. W mniejszych firmach asystenci badają praktycznie każdy obszar sprawozdania, a także mają możliwość częstszej współpracy z biegłymi rewidentami.

 

Reasumując  –  wg mnie praca w audycie jest dla osób szukających bardzo dobrej jakościowo wiedzy i rzetelnej praktyki, miłośników samego zawodu oraz pracoholików.

 

 

 

Codzienność asystenta w dziale audytu, 8.8 out of 10 based on 9 ratings

About Doradca